Smołdziński Las - informacje

Ilość odsłon 2077

Smołdziński Las położony jest w gminie Smołdzino, w Słowińskim Parku Narodowym, pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko, w odległości około 3 km od morza. Wieś jest jedyną większą miejscowością leżącą na północ od Smołdzina, przy trasie do Kluk. Podobnie jak wszystkie okoliczne wsie Smołdziński Las założono jako folwark Smołdzina w końcu XVIII wieku.
Najbliższa okolica oczarowuje pięknym pejzażem polodowcowym, wypełnionym wzgórzami morenowymi, torfowiskami i pasem największych w Europie wydm wędrujących. Specyficzny mikroklimat jest wynikiem występowania dużych obszarów nadmorskich lasów iglastych i brakiem uprzemysłowienia okolicznych terenów. Rejon Smołdzińskiego Lasu został zaliczony przez UNESCO do Światowego Rezerwatu Biosfery.
Atrakcyjne krajobrazy, lasy, wydmy, jeziora, morze, Słowiński Park Narodowy to doskonałe warunki do wypoczynku w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Dla miłośników wycieczek przygotowane są szlaki turystyczne piesze i rowerowe.
Od kilku lat, dzięki rozwojowi bazy noclegowej, Smołdziński Las stał się prawdziwym centrum turystycznym Słowińskiego Parku Narodowego.