Łeba - Nowęcin - Sarbsk - Szczenurze - Nowęcin - Łeba (26 km)

Zobacz pozostałe trasy: Trasa nr 2 »Trasa nr 3 »Trasa nr 4 »

Jest to wycieczka rowerowa proponowana przez redakcję serwisu. W terenie nie ma oznakowania jako trasy rowerowej. Odległości mierzone licznikiem rowerowym. Startujemy z Parku im. Jana Pawła II i ulicą Grabskiego dojeżdżamy do ul. Nowęcińskiej, gdzie skręcamy w lewo w kierunku Nowęcina (2900m). Prawą stroną asfaltowej drogi prowadzi ścieżka rowerowa z kostki. W Nowęcinie przy Zamku Soplica skręcamy w prawo i po 200 metrach w lewo, w ulicę Lipową naprzeciwko Fregaty. Teraz przed nami malowniczy, prosty odcinek 4800m. Najpierw mijamy po lewej stadniny koni, następnie rozkoszujemy się rozległą przestrzenią zielonych pól i łąk, dalej wjeżdżamy w piękną aleję lipową, która przechodzi w mieszany las liściasto-iglasty. Na końcu tego odcinka jest rozdroże: w lewo do jeziora Sarbsko, w prawo do wsi Sarbsk. Polecamy odbić w lewo (700m), zobaczyć Szkołę Windsurfingu "Habenda" i odpocząć nad jeziorem.

Wracamy tą samą drogą do rozdroża i dopiero teraz do Sarbska (800m). Odcinek od Nowęcina do Sarbska prowadzi drogą wiejską, a następnie leśną, w kilku miejscach lekko piaszczystą ale całkiem płaską. W Sarbsku skręcamy w prawo, w kierunku Łeby i jedziemy drogą asfaltową 2300m. Teraz skręcamy w lewo do lasu w kierunku jeziora Czarnego. Ten skręt w lewo robimy tuż za miejscem na drodze asfaltowej, gdzie po obu stronach postawione są metalowe barierki ochronne. Leśna droga prowadzi lekko pod górę. Po 2000m napotykamy samotne gospodarstwo, za którym skręcamy w lewo. Jeszcze 500m i jesteśmy nad urokliwym, całkowicie dzikim jeziorem Czarnym.

Powrót do drogi asfaltowej udaje się zrobić prawie bez pedałowania. Tu na asfalcie odbijamy w lewo i jedziemy dalej (2300m) w kierunku Łeby. W najbliższej wiosce Szczenurze skręcamy w prawo przy krzyżu. Stąd prowadzi nowa, gładka droga asfaltowa do Nowęcina (4000m). W Nowęcinie, przy Zamku Soplica jedziemy prosto (100m) do jeziora Sarbsko. Tu po kolejnym postoju skręcamy w lewo i jedziemy 700m wzdłuż jeziora polną drogą. I teraz już ostatni skręt w lewo, w kierunku Łeby. Na wprost w odległości 1200m prowadzić nas będzie widok wysokiej wieży kościoła. Po drodze miniemy jeszcze kanał wodny i stację pomp. Zatoczyliśmy 2 pętle w kształcie ósemki, zobaczyliśmy 2 malownicze jeziora, lasy, łąki, pola, letniskowe wioski. Brawo! Ponad 26 km w nogach, mnóstwo wrażeń i spalonych kalorii.